Piesze wycieczki
Sromowce Niżne są doskonałym miejscem wypadowym dla amatorów pieszych wycieczek w Pieniny. To tutaj zaczynają się najciekawsze szlaki w Pieniny, m.in. szlak żółty który prowadzi przez przepiękny słynny Wąwóz Szopczański.
Propozycje najpopularniejszych wycieczek:
- Na Trzy Korony szlakiem żółtym, potem niebieskim
Szlak zaczyna zaraz się przy Schronisku PTTK „Trzy Korony” – przez przepiękny wapienny wąwóz Szopczański, aż na przełęcz Szopka (Chwała Bogu). Na przełęczy, aby dojść do Trzech Koron, należy wejść na szlak niebieski i po około 30 min marszu wychodzi się do na jeden ze szczytów Trzech Koron – Okrąglicę (882 m n.p.m)
- Na Trzy Korony szlakiem zielonym, potem niebieskim
Szlak zaczyna się kilkadziesiąt metrów za Schroniskiem PTTK „Trzy Korony” – ze szlaku żółtego należy skręcić w prawo w szlak zielony. To podejście na Trzy Korony ma nieco inny charakter niż poprzednie – prowadzi niezbyt stromo pod górę, przez większość trasy idzie się cienistym lasem – polecany jest zatem szczególnie w bardzo upalne dni.
Autor wirtualnych spacerów – www.360studio.org
- Na Górę Zamkową szlakiem zółtym/zielonym, potem niebieskim
Na górę Zamkową można wyjść ze Sromowiec Niżnych korzystając albo ze szlaku żółtego albo z zielonego. Szlak żółty oznacza co prawda trasę dłuższą, ale niewątpliwie ciekawszą. Droga prowadzi bowiem przez wąwóz Sobczański i Trzy Korony. Szlak zielony jest krótszy, prowadzi przez polanę Ligarki. Na następnej polanie zwanej Kosarzyska szlak zielony ze Sromowiec łączy się ze szlakiem niebieskim prowadzącym z Trzech Koron. Z polany Kosarzyska szlak niebieski prowadzi do Góry Zamkowej (799 m n.p.m.)
Na Górze Zamkowej zbudowano niedostępny zamek, w którym w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienie święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu i zburzeniu go w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są obecnie prace archeologiczne.
- Na Sokolicę szlakiem zółtym/zielonym, potem niebieskim
Najdłuższa i najciekawsza trasa – przejście jej gwarantuje że zobaczy się to co w Pieninach najważniejsze i najciekawsze. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty. Zaczyna się w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym, który na przełęczy Szopka (Chwała Bogu) przechodzi w niebieski, który przez Trzy Korony, Górę Zamkową, Bajków Gronik, Czerteź i Czertezik prowadzi na Sokolice (747 m n.p.m.). Z Sokolicy można zejść do Szczawnicy, przeprawiając się przez Dunajec za pomocą promu.
prom przewożący zwiedzających przez Dunajec czynny w okresie:
15.04 – 30.06 w godz. 8.00 – 19.00
01.07 – 31.08 w godz. 8.00 – 20.00
01.09 – 30.09 w godz. 8.00 – 18.00
01.10 – 31.10 w godz. 8.00 – 17.00
Autor wirtualnych spacerów – www.360studio.org
- Do Czerwonego Klasztoru na Słowacji
Do Czerwonego Klasztoru można dojść przez kładkę na Dunajcu w Sromowcach Niżnych. Opis Czerwonego klasztoru tutaj.
- Do Szczawnicy przez Czerwony Klasztor (Słowacja)
To propozycja także dla miłośników wycieczek rowerowych. Rower jako środek transportu nadaje się tutaj wprost idealnie, ze względu na długość trasy (10 km) a także na jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień).
Dzisiejsza Szczawnica jest 7,6 tysięcznym, sąsiadującym ze Słowacją, przygranicznym miastem uzdrowiskowym, obejmującym swymi granicami 8789 hektarów, z czego, blisko dwie trzecie stanowią przepiękne lasy, które mają ogromny wpływ na jej klimat.
Dzięki specyficznemu mikroklimatowi i obecności źródeł wód mineralnych, miasto wyspecjalizowało się w leczeniu chorób dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i dróg moczowych, a także schorzeń narządów ruchu.
Uzdrowisko posiada doskonałą bazę zabiegową, m.in. w Zakładzie Przyrodoleczniczym i Inhalatorium, wyposażonym w unikatowe komory pneumatyczne służące do leczenia chorób płuc oraz komory solankowo – celkowe, w których wykonuje się inhalacje skuteczne w leczeniu astmy oskrzelowej. Szczawnica podobnie jak większość miejscowości na terenie Małopolski oferuje bogaty wybór możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu.
Góry pokryte lasami o bogatej florze i faunie przyciągają amatorów pieszych wędrówek. Liczne szlaki turystyczne prowadzą na najwyższe szczyty Pienin i Gorców oraz do rezerwatów przyrody: Wąwozu Homole, Wysokich Skałek, a także do jednego z najpiękniejszych obfitujących w malownicze skałki i progi skalne, tworzące przełomy i wodospady – rezerwatu Białej Wody. Trasy dostosowane są do możliwości fizycznych przeciętnego użytkownika.
W samym centrum Szczawnicy można skorzystać z kolejki krzesełkowej, prowadzącej na Palenicę skąd rozpościera się widok na wspaniałą panoramę Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i całej Szczawnicy. Obok na sąsiedniej Szafranówce zbudowano letnią 700. metrową rynnę grawitacyjną, atrakcyjną zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Miłośnicy sportów wodnych, dzięki wartkiemu nurtowi Dunajca, mogą sprawdzić swoje umiejętności, wypożyczając kajak i pokonując tor slalomowy wiodący wzdłuż trasy spływu Dunajca.
Amatorzy podziwiania krajobrazu z lotu ptaka znajdą swój raj na terenie schroniska „Pod Durbaszką”, gdzie prowadzone są kursy latania na paralotniach
Pobyt w Szczawnicy to doskonała okazja do poznania uroków Pienińskiego Parku Narodowego, zapoznania się z jego unikatową roślinnością i bogactwem świata zwierzęcego, zwiedzenia pobliskich zamków w Niedzicy i Czorsztynie, podróży statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, spaceru łodzią lub kajakiem po Dunajcu.
Szczawnica jest atrakcyjna także zimą. Wraz z pierwszymi opadami śniegu przekształca się w centrum sportów zimowych. Na terenie miasta – w centrum, w Jaworkach i pod Durbaszką – znajdują się wyciągi narciarskie oraz trasy zjazdowe zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych amatorów białego szaleństwa.
Na amatorów snowboardu oczekuje umiejscowiona na szczycie góry rynna do halfpipe, która przyciąga do Szczawnicy coraz większe rzesze zwolenników jazdy na desce. Szczawnicy znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Na stokach narciarskich swoje usługi oferują fachowi instruktorzy narciarstwa.
Do podniesienia atrakcyjności Szczawnicy i rozszerzenia oferty turystyczno – wypoczynkowej przyczyniło się otwarcie pieszych, górskich i pieszo – rowerowych przejść granicznych ze Słowacją, a zwłaszcza z najbliższą słowacką miejscowością – Leśnicą.
W Muzeum Pienińskim znajduje się stała ekspozycja etnograficzno-historyczna, poświęcona kulturze górali pienińskich i tradycji zdrojowej. Przez cały rok w pijalni uzdrowiskowej „Magdalena” prezentowane są cykliczne wystawy malarstwa, rzeźby oraz haftu miejscowych twórców.
W Jaworkach, kilka kilometrów od centrum Szczawnicy, znajduje się przystań dla artystów – „Muzyczna Owczarnia”. Odbywają się tam koncerty rockowe, bluesowe, jazzowe, country i in., znanych i popularnych wykonawców polskich i zagranicznych. Oryginalne wnętrza i niepowtarzalny klimat gromadzą w każdy weekend koneserów dobrej muzyki.
Bogactwo krajobrazów górskich i urok XIX wiecznej architektury zdrojowej, w połączeniu z różnorodnymi możliwościami aktywnego wypoczynku, przyciąga z roku na rok coraz liczniejsze grono miłośników przyrody i naturalnego piękna tutejszych okolic.
Opłaty:
Na terenie Parku od 1 maja do 31 października odwiedzających park obowiązują opłaty:
– za korzystanie ze szlaku wodnego w Przełomie Dunajca – 4 zł
– za wstęp na galerie widokowe Trzech Koron i Sokolicy – 4 zł/
Karta wstępu na Trzy Korony jest ważna w tym samym dniu na Sokolicy i odwrotnie . Dla osób zwiedzających Park pod popieką upoważnionego przewodnika górskiego wstęp na Sokolicę i Trzy korony jest bezpłatny. Zwolnieni z opłat na galerie są również stali mieszkańcy gmin: Czorsztyn, Łapsze Niżne, Krościenko i miasta Szczawnica , dla dzieci do lat 6 włącznie oraz pracownicy parków narodowych/
W Czorsztynie , Sromowcach Wyżnych – Kątach , Sromowcach Niżnych i Szczawnicy znajdują się przy wejściach do Parku pawilony wystawowe . W każdym z nich jest punkt informacyjny, czasowa wystawa, toaleta i pojemniki na śmieci – jedyne kosze na terenie Parku.
Bardzo przydatny artykuł , chciałabym się jeszcze tylko dowiedzieć jak długi jest szlak na sokolicę ten który idzie przez trzy korony i górę zamkową , oraz ile czasu około trwa jego przejście?
Ze schroniska do busa w Szczawnicy zajęło nam dzisiaj 4 30 minut
Swietny blog 🙂 duzo w nim humoru i dystansu, ktory bardzo lubie 😉 Pozdrawiam Cie cieplo i zycze udanego tygodnia!