O Sromowcach Niżnych..

Witam na stronach internetowych Sromowiec Niżnych. Ta niewielka wieś licząca poniżej 1000 mieszkańców to jedna z najstarszych i najciekawszych miejscowości w Pieninach i na Podhalu. Początki Sromowiec Niżnych sięgają końca XIII wieku. Sromowce Niżne są również jedną z pierwszych miejscowości w regionie, do których zaczęli już na początku XIX wieku przybywać pierwsi turyści, są one także kolebką flisackich spływów przełomem Dunajca, które do dziś są wizytówką nie tylko Sromowiec i Pienin, ale należą do najciekawszych pozycji w całej ofercie turystycznej Polski.  Ze względu na niedostępne położenie w samym sercu Pienin, u stóp najbardziej charakterystycznego w Pieninach szczytu – Trzech Koron i nad Dunajcem, wieś długo pozostawała odciętą od reszty świata enklawą. Dzięki temu wykształciły się tutaj swoiste, nieznane gdzie indziej obrzędy, zwyczaje i folklor. Historia zdobyczy cywilizacyjnych w Sromowcach Niżnych jest bardzo krótka. Np. pierwszy autobus PKS dotarł do Sromowiec dopiero w latach 60′ ubiegłego stulecia..

Najbardziej dynamiczny rozwój Sromowiec Niżnych w całej chyba ich historii przypadł na ostatnie lata – od 2006 do chwili obecnej. To w tych latach (2006) powstał obecny symbol Sromowiec – Kładka rowerowo – piesza na Dunajcu oraz amfiteatr, a w kolejnych wieś wzbogaciła się o nowoczesną oczyszczalnię ścieków, została całkowicie skanalizowana, a drogi i chodniki zostały pokryte nową warstwą asfaltu i kostki brukowej. Nieczynny przez wiele lat zabytkowy drewniany kościół został odnowiony i obecnie mieści się w nim Galeria Sztuki Pienińskiej. W kolejnych latach wybudowano plac zabaw dla dzieci oraz powstaje właśnie nowoczesny plac targowy. Budynek „Domu Flisaka” został sprzedany prywatnemu inwestorowi, który zamienił go w atrakcyjny hotel.

Obecnie Sromowce Niżne, połączone kładką na Dunajcu ze słowackim Czerwonym Klasztorem, tworzą wraz z nim, jedną dużą miejscowość turystyczną, dla której  hojność natury jest bezgraniczna – piękne położenie nad Dunajcem, u stóp Trzech Koron, u wrót Przełomu Pienińskiego gwarantuje najwyższą jakość doznań estetycznych. To stąd turyści najczęściej wybierają się, mijając pięknie położone przy szlaku schronisko, na Trzy Korony, Sokolicę, Górę Zamkową z grotą i ruinami zamku św. Kingi. Dzięki kładce na Dunajcu do imponującej listy walorów turystycznych wsi dochodzi  jeszcze możliwości pieszej lub rowerowej eksploracji Przełomu Dunajca oraz zwiedzania zabytkowego Czerwonego Klasztoru z XIV wieku.

11 komentarzy

 • Przepiękna miejscowość Zawsze tam wracam

 • Przepiękna miejscowośc.Byłam tam juz 3 razy W tym roku własnie wróciłam.Cudowne miejsce ,przewspaniałe widoki,powietrze.Wspaniali ,mili ludzie.I pyszne zimne piwko.Wracam tam albo jeszcze w tym roku w sierpniu a jak sie nie uda to za rok na pewno.Polecam;-)

 • Ja jak wjeżdżam do Sromowiec to już wiem ze jestem w innym świecie, gdzie nie goni mnie szef, rachunki i terminy, Tylko cudna przyroda, przemili ludzie i uśmiech na twarzy, Szkoda ze to twa tylko 2 tygodnie w roku..

 • Zgadzam się w 100% tu piszącymi ja przyjeżdżałem do Sromowiec 6 lat z rzędu w tym roku nie mogę, ale za rok na pewno się wybiorę.

 • Odwiedzam Sromowce co roku. Dla mnie to miejsce regeneracji sił po wiecznej gonitwie. Już za tydzień tam będę. Czekam na to z utęsknieniem.

 • To najpiękniejsza miejscowość w Pieninach! Bywam co roku, mam nadzieje ze zdrowie pozwoli jak najdłużej..

 • Razem z mężem jeździmy tu od kilku lat co roku:) jest pięknie i cicho. Piękne widoki.

 • Sromowce Niżne to nie tylko wypoczynek dla mnie i żony ale przede wszystkim ulubione miejsce naszego wnuka który jeździ tam z nami od 8 lat. Nie wyobrażamy sobie roku bez Sromowiec. Zawsze u jednych gospodarzy.

 • dawno nie byłem w Sromowcach wybieramy sie z cała rodzina w tym roku i nie moge się doczekać. taka wyprawa sentymentalna do miejsca moich przodków

 • Piękne i malownicze okolice :). Polecam również spływ tratwami w miejscowości Sromowce Kąty, który kończy się w Szczawnicy. Widoki zapierające dech w piersi…

 • Piękne i malownicze okolice :). Polecam również spływ tratwami w miejscowości Sromowce Kąty, który kończy się w Szczawnicy. Widoki zapierające dech w piersi…

Zostaw komentarz